Jak używać frezarki do paznokci bezpiecznie i skutecznie

Zastanawiasz się, jak używać frezarki do paznokci? Wielu osobom, które dopiero zaczynają przygodę z paznokciami, często wydaje się, że obsługa frezarki jest banalnie prosta. Nic bardziej mylnego! Nieumiejętne korzystanie z tego sprzętu sprawia, że frez wchodzi w paznokieć “jak w masełko”, co powoduje – w najlepszym przypadku – przepiłowanie płytki. Jak więc obchodzić się z frezarką, aby nie zrobić krzywdy klientce, a efekt Twojej pracy wprawiał w zachwyt? Sprawdź nasze wskazówki.

Do czego służy frezarka do paznokci? 

O tym, jak używać frezarkę do paznokci, opowiemy za chwilę. Najpierw skupimy się na samym urządzeniu, jego możliwościach i błędach podczas stylizacji paznokci, które mogą drogo kosztować. 

Czy frezarka rzeczywiście jest niezbędna? Tak, szczególnie w salonach kosmetycznych. Nie dość, że przyspiesza pracę, to jeszcze bardzo ją ułatwia. Wszystko dlatego, że frezarki możesz użyć do:

- do opracowania skórek,

- do matowienia i polerowania płytki paznokcia,

- do skracania i nadawania kształtu paznokciom,

- do usuwania masy przy uzupełnieniu,

- do zdjęcia (usuwania) paznokci żelowych/hybryd/akrylu,

- do zmniejszenia grubości wolnego brzegu,

- podczas zabiegu pedicure

 

Zależnie od frezów, z których korzystasz, możesz wykonać np.: manicure bezcążkowy właśnie frezem. Oczywiście, aby to wszystko było możliwe, niezbędna jest wiedza szkoleniowa – musisz wiedzieć, jakich frezów używać, aby osiągnąć zamierzony efekt. 

 

Tip!

Złej jakości frezy dobrze przewodzą ciepło, więc płytka się nagrzewa. Aby uniknąć pieczenia podczas pracy frezarką, zadbaj o odpowiedni dobór frezów.

 

Jak wybrać frezy?

Na rynku możesz spotkać przeróżne kształty frezów, zrobione z różnych materiałów. Idealne wykonanie manicure frezarkowego zależy zarówno od umiejętności, jak i od doboru odpowiednich frezów. I tak możesz spotkać frezy:

- diamentowe,

- karbidowe,

- karbidowe z powłoką Infinity Life,

- ceramiczne,

- z węglika spiekanego.

 

Nie bez znaczenia są też kolory, jakimi oznaczone są frezy. Mówią o ich stopniu ostrości (gradacji):

- żółty – najdrobniejszy, 
- czerwony – drobny, 
- niebieski – średni (normalny), 
- zielony – gruby, 
- czarny – bardzo gruby, 
- różowy – najgrubszy

 

O wszystkich wymienionych frezach, a także ich kształtach i przeznaczeniu, możesz przeczytać w naszym artykule: Frezy do paznokci. Które do czego i co wybrać? A teraz przejdźmy do najczęstszych błędów, na które warto zwrócić uwagę już na samym początku pracy z frezarką.

 

Błędy frezarkowe

Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Podobnie jest z nauką obsługi frezarki. Chociaż teoria w tym przypadku jest szalenie ważna, to warto skupić się też na ćwiczeniach praktycznych. Mają one o tyle istotne znaczenie, że nieumiejętne używanie frezarki może zwyczajnie zrobić krzywdę. Na co powinnaś zwrócić uwagę?

- Dobranie frezu o złym kształcie i ziarnistości w stosunku do wykonywanej pracy.

- Przepiłowanie płytki paznokcia przez za mocny docisk.

- Uszkodzenie mechaniczne skórek – zbyt mocne frezowanie skórek, może uszkodzić żywa tkankę lub macierz i wyrządzić klientce poważną krzywdę

- Używanie zbyt dużej prędkości - zbyt wysokich obrotów frezarki.

- Zbyt długie trzymanie frezu w jednym miejscu.

- Brak  dezynfekecji i sterylizacji  frezów – po każdym użyciu koniecznie

 

Krok po kroku: jak prawidłowo używać frezarki do paznokci?

O tym, jak używać frezarki do paznokci, decyduje przede wszystkim to, co chcesz zrobić. Czy dopiero przygotowujesz naturalne paznokcie do stylizacji, czy ściągasz starą warstwę żelu, a może przed Tobą manicure kombinowany? Każda z tych sytuacji może wymagać użycia innych frezów. Od czego więc zacząć pracę z frezarką?

1. Przygotowanie

Zdezynfekuj dłonie i paznokcie klientki. Podczas wykonywania manicure najważniejsze jest i zawsze będzie higiena i bezpieczeństwo. 

2. Analiza 

Na podstawie oceny stanu paznokci i życzeń klientki określasz niezbędne do wykonania kroki – w tym dobór odpowiednich frezów (zwykle przy pełnej stylizacji będziesz używać więcej niż jednego).

3. Opracowanie płytki paznokcia

Tutaj frezarka przyda się do usunięcia poprzedniej stylizacji lub przygotowania paznokcia oraz skórek do kolejnej. Frezem  skorygujesz także długość i nadasz kształt paznokciom.

 

 Jak zdjąć z paznokci żel, akryl lub hybrydę?

Do zdjęcia stylizacji żelowej, akrylowej lub lakieru hybrydowego najlepsze będą frezy w kształcie walca i zaokrąglonego walca. 

1. Wybranie odpowiedniego frezu. 
2. Umocowanie wybranego frezu.
3. Ustawienie odpowiedniej prędkości 
4. Obroty frezarki muszą być ustawione w kierunku przeciwnym do kierunku pracy 
5. Wykorzystuj całą powierzchnię frezu podczas pracy. Zaokrąglona końcówka sprawdzi się idealnie do usuwania lub opracowania produktu przy skórkach, minimalizując ryzyko ich skaleczenia.

 

Jak pracować frezarką przy usunięciu skórek?

Istnieją różne metody usuwania skórek z użyciem frezarki, np.: cążkowa i bezcążkowa. Opisaliśmy je w jednym z naszych wcześniejszych artykułów, jednak przytoczymy tutaj jeden z nich. 

Zanim chwycisz za frezarkę dobrze, abyś za pomocą kopytka lub patyczka, odsunęła skórki z płytki paznokcia. Następnie:

1. Zastosuj frez stożkowy, pracuj ruchem popychająco - wymiatającym, a prędkość frezarki ustaw na niskie obroty
2. Pamiętaj, że obroty frezarki muszą być ustawione przeciwnie do kierunku ruchu Twojej dłoni 
3. Zmień frez na kształt płomyka, którym jednocześnie usuniesz ukryte pod wałem okołopaznokciowym nabłonki oraz delikatnie uniesiesz skórki, aby w kolejnych etapach zaaplikować produkt “pod skórki”
4. Frezem Diaomn 1 lub Diamond 2  wygładzisz paznokieć w okolicy wałów. 
5. Końcowym etapem będzie zmiana frezu na taki, który posiada kształt kulki i wygładzi  skórki, a także usunięcie reszty nabłonka.

 

Bezpieczne i skuteczne używanie frezarki

Sztuka prawidłowego używania frezarki początkowo może wydawać się trudna. Jednak im więcej czasu spędzisz na ćwiczeniach, tym lepiej i szybciej będziesz się nią posługiwać. Możesz z niej korzystać także podczas opracowywania zbudowanego paznokcia, co znacznie ułatwi i przyspieszy Twoją pracę. Po nałożeniu masy zastosuj oliwkę do frezowania Easy File Oil Indigo, dzięki której podczas opracowania żelu unikniesz unoszącego się w powietrzu, nieprzyjemnego pyłu - szczególnie, gdy nie posiadasz odpylacza.

Opisane przez nas błędy i wskazówki niech będą dla Ciebie inspiracją do bezpiecznej pracy i zachętą do spróbowania – jeśli jeszcze nie odważyłaś się sięgnąć po frezarkę. Pamiętaj, że żaden poradnik online nie zastąpi wiedzy zdobywanej na szkoleniach.

 

Opublikowano:

14.06.2024

Zaktualizowano:

14.06.2024